O souboru

V současném složení působí Cantus Firmus cca od roku 2001. Orientujeme se převážně na evropskou duchovní a společenskou hudbu z období renesance a raného baroka, částečně i středověku.
V poslední době jsme se více zaměřili na španělskou a italskou společenskou hudbu, duchovní hudba je převážně v latině. Nezanedbatelnou část repertoáru však tvoří i díla framkovlámských, anglických i německých autorů.
Pravidelně nás můžete slyšet jak v Českých Budějovicích, tak v jižních Čechách. Koncertujeme i na jiných místech u nás a v zahraničí. Kromě koncertů vystupujeme i při příležitosti různých církevních svátků a společenských událostí.
Soubor má ve svém instrumentáři kromě klasických nástrojů i repliky historických hudebních nástrojů (např. gemshorny, kornamusy, traverso, loutnu, barokní a renesanční kytaru, ...). Pro dokreslení atmosféry máme k dispozici rovněž historické kostýmy.
Pro svá vystoupení a koncerty nabízíme tématicky laděné programy, repertoár můžeme přizpůsobit i konkrétním potřebám pořadatele (více v sekci Programy).
V roce 2015 vydal soubor CD Lirum bililirum, na kterém je průřez společenské a duchovní hudby z posledních let činnosti souboru. CD je na objednávku stále k dispozici.
Historie souboru
Soubor Cantus Firmus byl založen v roce 1994 v Českých Budějovicích. Zakládajícími členy souboru byly dvě manželské dvojice - Petra a Martin Kaňkovi a Petra a Vít Podroužkovi.
Cantus Firmus vystupoval na vernisážích a menších koncertech a také na mších při větších církevních svátcích. V roce 1995 jsme natočili v Růženeckém kostele demokazetu s vánočními písněmi a koledami.
Na tuto nahrávku pak navázalo v roce 1996 studiové demo CD Alleluja s širším nástrojovým obsazením, na kterém se objevily již náročnější duchovní skladby z období renesance a baroka. Po narození dětí se činnost souboru na čas pozastavila.
V roce 2001 byl soubor obnoven a po nastudování základního repertoáru jsme začali opět koncertovat.

Členové souboru

Kateřina Borovková

Martina Guttenberger

Petra Podroužková

Lucie Podroužková

Daniel Podroužek

Jan Podroužek

Vojtěch Podroužek

Vít Podroužek